The programme

 JUNE and JULY 2017

04.06

11:00

 "Starboy"

after Ludwig Strzheda

11.06

11:00

 "The bear who has chocked" after Ran Bosilek

 Recognized with an IKAR 2017 award for best puppet performance

18.06

11:00

 "Carius and Bactus"

after Thorbjorn Egner

25.06

11:00

 "The corn cake"

 Bulgarian tale

02.07

11:00

"The clown and his children"

after The Brothers Grimm

09.07

11:00

 "The brave tailor"

 

 

MAY 2017  

05.05

19:30

 "She, Thumbelina"

 Premiere

09 - 12.05

 

 "Gelsomino in the country of liars" after Gianni Rodari 

 XIX International Puppet Theatre Festival "The Golden Sparkle" - Kragujevac, Serbia

07.05

11:00

 "Gelsomino in the country of liars" after Gianni Rodari

 Recognized with an IKAR 2017 award for best puppet performance

20.05

11:00

 "The egg" based on Boris Aprilov

 Drama Theatre "Apostolm Karamitev" - the town of Dimitrovgrad

10.05

19:00

 "Two for the Seesaw" after William Gibson

 Guest theatre: Drama Theatre - Plovdiv

27.05

10:30

11:45

 "The Frog Prince" after The Brothers Grimm

 State Puppet Theatre - Plovdiv

14.05

11:00

 "Peter the Rabbit" after Beatrix Potter

29.05

19:00

 "FEAR" after Veselka Kuncheva and Ina Bozhidarova

 Recognized with 3 IKAR 2015 awards: best puppet performance, technical realiztaion and music

Drama Theatre - Plovdiv

 

16.05

19:30

 "The Queen of Spades" after A. S. Pushkin

 Guest theatre: State Puppet Theatre - Plovdiv

   

20.05

09:30

 TEDxStara Zagora

 first editilon of the international TEDx forum in Stara Zagora

   

21.05

11:00

18:00

 

 "The Wolf and the seven goats" - musical for children based on: D. St. Dimitrov

 "The egg" based on Boris Aprilov

 A premiere of the production of the Children Theatre school at State Puppet Theatre - Stara Zagora

 Free entrance

   

28.05

11:00

18:00

 

 "The puss in boots" after Charles Perrault

 "Etudes" - a premiere of the production of the Children Theatre school at State Puppet Theatre - Stara Zagora

 Free entrance